2511031. Okänd konstnär, måleri, Evangelist Luke.
Okänd konstnär, måleri, evangelist Luke, olja på duk. Skildring av evangelisten Lukas upptagen i läsning, signerad oläsligt längst upp till vänster, 50x39cm (68x57cm).