TESERVIS, 16 delar, Ryssland, 1800-talets andra hälft.

251089. TESERVIS, 16 delar, Ryssland, 1800-talets andra hälft.

Teservis med kyrillisk märkning.
5 st tekoppar, höjd 5,7 cm.
6 st fat, diameter 14,5 cm.
1 st tekanna med lock, höjd 13 cm.
1 st sockerskål med lock, höjd 12 cm.
1 st gräddkanna, höjd 11,5 cm.
(16 delar inklusive lock).
Märkt A . Ivanov -Måleri & Förgyllningar S:t Petersburg
Verksamma andra hälften 1800-talet, utförde även arbeten för ryska Tsaren.

2 st tekoppar med hårsprickor, nagg på tekoppar, 2 st fat med hårsprickor, lagningar, nagg samt spricka på tekanna, nagg på sockerskål, dekor med bruksslitage, generellt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

5 st tekoppar, höjd 5,7 cm.
6 st fat, diameter 14,5 cm.
(16 delar inklusive lock).

Antal besök: 2 500