251042. SKRIVBORD, 3 delar, engelsk stil, C.E. Jonsson Snickare, Stockholm. 1900-talets första hälft.
Ek. Två hurtsar med 4 lådor vardera, bordskiva med 3 lådor i sarg, skinn på bordsyta. Bredd/längd 132, djup 76, höjd 76 cm.
Bruks/åldersslitage, märken, smärre skador, ett beslag och knopp saknas.
Nycklar saknas.