250803. SITTGRUPP, 4 delar, empirestil. M. Jensen Møbeletablissenment, Randers. Delvis brickmärkt. Danmark, 1900-tal.
Dekorerad med bronser. Ben med mässingsavslut. Stolar och bord med intarsia
Soffa, längd ca. 162 cm.
Bord diameter 85 cm. Höjd 72 cm.
Smärre bruks och ytslitage.
Tyg med slitage. Soffa nersutten.