ESTRID ERICSON. Bordsplateau, Firma Svenskt Tenn, 1950/60-tal.

2487515. ESTRID ERICSON. Bordsplateau, Firma Svenskt Tenn, 1950/60-tal.

Mässing med spegelglas. På fyra tassar. Dekor av glasblommor.

Diameter 38 cm, höjd 8 cm

Gun och Isidor Andersson från Täby var ett formidabelt radarpar i konsten att leva livet och fylla det med skönhet.
Man kan säga att den ena hade receptet för ett anslående vackert hem och den andre visste hur man byggde det. Gun var receptarie på apotek innan hon som hemmafru tog hand om de fyra barnen och småningom började jobba på Stockholms Auktionsverk, i utlämningen av alla inropade föremål. Isidor utbildade sig till civilingenjör vid KTH, jobbade för JM och grundade 1989 fastighetsbolaget Besqab.
Båda hade öga för och handlag med antikviteter. Gun renoverade själv en komplett gustaviansk matsalsmöbel och intresserade sig mycket för silver och vad stämplarna berättade om föremålen. Isidor hade en förmåga att verkligen snöa in på och vilja gå till botten med de teman han föll för. Som supskedar. Och samiskt hantverk. Och Einar Norelius konstnärskap. Och hattar. Vart han än kom i världen med familjen, vännerna, i jobbet eller med någon av de många föreningar han var engagerad i köpte han en hatt med sig hem. Det blev 150 stycken som vittnar om länders olika kulturer.
Varje lördag var visningen på Auktionsverket en given destination. Familjens bilsemestrar tenderade innehålla en hel del bondauktioner, loppisar, kyrkor och statyer. När Gun och Isidor tog bilder på sig själva i London var bakgrundsmiljön varken Piccadilly Circus eller Madame Tussauds vaxkabinett, utan auktionshuset Sotheby´s lokaler.
Villan i Viggbyholm och därefter våningen i Gribbylund var en social knutpunkt. Gun och Isidor var det perfekta värdparet för otaliga fester och middagar. Han trivdes ypperligt med att skriva sånger och hålla låda. Hon tyckte mycket om kreativiteten i att matcha och arrangera, duka och ställa fram på olika sätt.
Deras livsbejakande inställning la grunden till mycket. Ett fantastiskt hem till exempel, med ett brett spektrum av vacker inredning och betydande konst och antikviteter.
Det är med genuin glädje som Crafoord Auktioner Stockholm presenterar Gun och Isidor Anderssons högkaratiga samling som bland mycket annat omfamnar möbler av Carl Malmsten, Josef Franks eftertraktade vitrinskåp 2077, mattan ”Grön äng” av Märta Måås Fjetterström, dekorativa bronsskulpturer av bland andra Christian Eriksson, Tore Strindberg och Alice Nordin, Gustaf Tenggrens detaljrika akvarell ”Riddaren och prinsessan”, akvareller av Einar Norelius, en stor och skiftande samling silver som supskedar från 1600-talet, hela 15 kuverttallrikar i sterling silver av Atelier Borgila och modernt silversmide signerat Bengt Liljedahl, därutöver praktfulla mat- och glasserviser, modern keramik och samiskt konsthantverk.
Det är en samling lika innehållsrik och varierad som livet självt.

Bruksslitage. Gängade stavar med glasblommor i behov av riktning. Glasblommor med tillverkningsnagg.

Estrid Ericson (1894–1981)

Tema

Gun och Isidor Anderssons samling

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 38 cm, höjd 8 cm

Estrid Ericson (1894–1981)

Tema

Antal besök: 2 953