GOLVUR, 1700-TALETS MITT.

GOLVUR, 1700-TALETS MITT.
2484319. GOLVUR, 1700-TALETS MITT.

mässingsratten signerad John Stancliffe, med kapitelring som visar både arabiska och romerska siffror som omger en blommig graverad central urtavla med dotterbolag sekundratt och datumbländare, den målade månfasratten med stuga och maritima scener under en försilvrad båge som läser ”TIME Stayeth not”, på en mässing åtta dag två tågrörelse slår till en klocka, fallet med korintiska kolumner, formad dörr och panelerad bas, med två vikter, pendel och rullmaskiner, höjd 233cm

*antas vara John Stancliffe från Barkisland, West Yorkshire (1706-1780).

Bär att ringa och fodral, några knackar, delar osv men presenterar bra, oprövad, fungerar för närvarande inte.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 019