2480404. JULIUS BRETZ. Tavla, bit mark, 1905.
Julius Bretz (1870-1953), målning, bit mark, olja på plåt 1905. Skildring av ett landskap befolkat av ett gammalt träd med ladugård, signerad och daterad längst ner till höger, 25,5x34cm (35x44cm).
Liten spricka i målningsskiktet och ibland minimal färgnötning.