KRÄFTSKÅL i flintgods, dekor av kräftor, 1900-talets första hälft.

247763. KRÄFTSKÅL i flintgods, dekor av kräftor, 1900-talets första hälft.

Skålen bärs upp av tre kräftor i relief.
Metallskoning samt handtag i metall.
Höjd 16 cm. Skålens höjd 8 cm.
Diameter 16 cm.
Märkt.

Bruksslitage.
Färgbortfall.
Svag missfärgning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 16 cm.
Märkt.

Bruksslitage.
Färgbortfall.
Svag missfärgning.

Antal besök: 1 236