ERNST BARLACH (1870-1938). Den sjungande mannen.

2477062. ERNST BARLACH (1870-1938). Den sjungande mannen.

Ernst Barlach (1870-1938), Den sjungande mannen, brons, nedre vänstra med gjuten signatur ”E. Barlach”, med stämplad numrering ”213/980" och stämpeln ”ars mundi”, reducerad upplaga av brons skapad 1928, publicerad som en exklusiv ars mundi upplaga i samarbete med Ernst Barlach licensadministration, belopp ca. 20,5 cm

Med intyg från förlaget, numrerat 213/980.

”Musiken och det befriande engagemanget för ett övergripande tema, borttaget från vardagens begränsningar och spännande, inspirerade Barlach att skapa sin kanske mest kända skulptur ”The Singing Man”, skissad redan 1912 och gjuten i brons 1928, är en modernitetsikon.”(certifikat).

Smärre repor på figurens huvud och höger arm.

Tema

Art and Antiques

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Art and Antiques

Antal besök: 1 608