SLAGBORD, samt avlastningsbord, 1700- respektive 1800-tal.

247627. SLAGBORD, samt avlastningsbord, 1700- respektive 1800-tal.

Storlek med bordskivorna uppfällda, längd 162, bredd 104, höjd 76 cm
Storlek avlastningsbord, längd 75, bredd 46, höjd 64 cm.

Båda borden med kraftigt slitage, slagbordet saknar del av ena brädan ca 4 cm på bordsskivan, har även spruckit i limningen.
Bordsskivan skev i sin helhet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 737