Parti porslin, (20+4) delar. Sommerfugel. Bing & Gröndal. Danmark. ca 1920-tal.
24738. Parti porslin, (20+4) delar. Sommerfugel. Bing & Gröndal. Danmark. ca 1920-tal.
6 st assietter, diameter 18,7 cm.
1 st assiett, diasmeter 17 cm.
5 st tefat,. Diameter 14,8 cm.
6 st kaffefat. Diameter13,8 cm
2 st mindre fat. Diameter 14 resp 17,5 cm
Kaffekanna, 2 st äggkoppar och tefat medföljer. Framstår med skador.