VASER, samt skålar och fat, porslin 5 delar, delvis "blå blomster", Royal Copenhagen.
247368. VASER, samt skålar och fat, porslin 5 delar, delvis "blå blomster", Royal Copenhagen.
Vas Royal Copenhagen, höjd 18 cm
Fat "Blå Blomster", Royal Copenhagen, diameter 7,5 cm
Kronskål, Gunnar Nylund för Rörstrand, höjd 7,2 cm
Vas, risporslin, Friedl Holzer-Kjellberg för Arabia, höjd 10 cm.
Skålar, 2 st. Friedl Holzer-Kjellberg, Arabia samt Gunnar Nylund, Rörstrand.
Smärre slitage samt viss missfärgning samt minimala nagg på undersidan på arabiaskålen.