Klingan märkt G.E Svalling & CO, Mölntorp, samt även med besiktningsstämplar H.H och M.G. Klingans längd: ca 80 cm.
Balja i vitmetall med besiktningsstämplar. H.H och J.S. Totallängd: ca 100 cm.
Balja saknar manufakturstämpling. Klinga och balja ställvis med ärgningar. Balja med intryckningar. Åldersslitage.