FAT samt TALLRIK, porslin, Kina, 1700-tal.

24616. FAT samt TALLRIK, porslin, Kina, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Diameter 22,5 cm resp 32 cm.

Tallrik med spricka samt fat med glasyrbortfall på brättet samt mindre krackelyrer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 805