246129. SKRIVSTÄLL i tenn, GAB, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1930-tal.
Skrivställ med dekor av lejon,
Knoppar i jakaranda.
Botten i bakelit.
Längd 27 cm.
Bredd 10,5 cm.
Höjd 7 cm.
Märkt 18, GAB, Tena, 322.
Glasinsatser saknas.
Repor.
Bruksslitage.