245997. GLASSERVISDELAR, 24 delar, "Rydbergsglas", 1900-talets första hälft.
6 st vinglas höjd 14 cm. 6 snaps/shotglas höjd 10 cm 6 stycken likörglas höjd 8,5 cm. 6 stycken punchmuggar höjd 4,5 cm.
1 vinglas med fotnagg samt ett vinglas med mynningsnagg, bruksslitage.