2454046. MATSERVIS, ca 51 dlr "Spode", märkta, "Spode, England, Italian, Spode Design.
Bestående av:
4 förrättstallrikar
2 mattallrikar,
7 assietter
5 mindre assietter
4 uppläggningsfat olika storlek
1 skål
1 såssnipa
10 consommekoppar med fat + 2 fat
4 tekoppar med fat
11 kaffekoppar med fat + 1 kopp
1 gräddkanna
1 sockerskål.
Nagg, krackelering och missfärgning förekommer, bruksslitage.