24520. FÅTÖLJER, ett par, "Anders" formgivna av Yngve Ekström, 1940/50-tal. Samt LAMPBORD, NK.
Fåtöljerna klädda med senare grönt tyg. Bordets mått, längd 66, bredd 44, höjd 52 cm.
Fåtöljerna med slagmärken och slitage. Bordet med slitage och fukt fläckar på skiva.