Vas och 3 skålar, Nittsjö. Vasens höjd 18 cm. Blomkruka "Viol", Gefle, höjd ca 12,5 cm. Blomkruka, Hackefors, höjd ca 13,5 cm.
Bruksslitage, krackelyr. Violkrukan med smärre nagg längs fotring.