KERAMIK, ett parti: fruktservis 10 delar + blå eld, 3 delar + 3 delar övrigt.

244770. KERAMIK, ett parti: fruktservis 10 delar + blå eld, 3 delar + 3 delar övrigt.

Fruktservis, lövformat fat och 9 olikfärgade assietter, 19-26 cm.
Blå Eld, Hertha Bengtsson, Rörstrand, droppformat fat, längd 35,5 cm, djup tallrik, såskanna.
Underlägg Rörstrand, Elisabeth, diam 26 cm.
Kanna, Jie Gantofte, höjd 14 cm.
Såskanna Rörstrand, Irene.

Slitage. Blå eld fat med tillverkningsskada. Jie kanna med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Såskanna Rörstrand, Irene.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 229