BOTANIK. ERIK ACHARIUS SAMMANFATTNING OM DE SVENSKA LAVARNA 1798 MED HANDKOLORERAD TITELVINJETT OCH TVÅ HANDKOLORERADE GRAVERADE PLANSCHER.
2446974. BOTANIK. ERIK ACHARIUS SAMMANFATTNING OM DE SVENSKA LAVARNA 1798 MED HANDKOLORERAD TITELVINJETT OCH TVÅ HANDKOLORERADE GRAVERADE PLANSCHER.
Botanik. Acharius, Erik, svensk naturforskare, (1757-1819). Lichenographiae svecicae prodromus. D. G. Björn, Lincopiae, 1798. 8vo i ett senare klotband med förgylld ryggtext på grön etikett. Illustrerad med en handkolorerad graverad titelvinjett och 2 handkolorerade graverade planscher.(VI), XXIV, 264 sid. + två handkolorerade graverade planscher med skyddspapper.
Bibliografisk ref. Krok, Bibliotheca botanica suecana, 8. Illustrationerna, är graverade av Akrel. Erik Acharius var en av Linnés sista lärjungar. Han
sammanfattar här sina studier av de svenska lavarna. Sammanlagt beskrivs 345 arter, varav 24 tidigare okända för vetenskapen.
Med Birger Strandells exlibirs. Proveniens. Leif Gothildius, Knislinge, (1939-2018).
Bandet i god kondition. Ett utomordentligt rent och fräscht exemplar.