HÄNGE i 18 karat gulguld med camé. Guldvaruhuset, 1947, Stockholm.
244599. HÄNGE i 18 karat gulguld med camé. Guldvaruhuset, 1947, Stockholm.
Skuren camé med kvinna i profil, oval form. Längd ca 20 mm.
Genombruten fattning. Hängets längd 38 mm. Bredd 25 mm.
Vikt 4,4 gram.
Stämplad GVH, Stockholm, 18K, Kattfot, V8.
Vikt 4,4 gram.