KLAUS MORITZ (1930-2016). Söndag i Dublin.

2445683. KLAUS MORITZ (1930-2016). Söndag i Dublin.

Klaus Moritz (1930-2016), söndag i Dublin, olja på duk, 1975, signerad och daterad i nedre mitten, på bårens baksida med den gamla etiketten för Middle Rhine Museum, Koblenz, ca. 100 x 150 cm, med ram ca. 107 x 158 cm

UTSTÄLLNING: Mittelrhein-Museum Koblenz, 1982, utställning 'Klaus Moritz' målningar och teckningar.

Moritz studerade i Leipzig och Berlin. Han var medlem i gruppen ”Neue Gruppe Leipzig” tillsammans med Werner Tübke, Gisela Moritz och Bernhard Heisig. År 1959 flyttade han till Förbundsrepubliken Tyskland. Förutom abstrakta och figurativa skildringar ägnade Moritz sig alltmer åt landskapsmålning i sitt sena arbete.

Ramar med smärre tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 830