SMYCKESKRIN OCH LOCKASKAR, 8 st, trä/sten, 1800-/1900-tal.
244489. SMYCKESKRIN OCH LOCKASKAR, 8 st, trä/sten, 1800-/1900-tal.
Skrin med insats med fack, svärtade dekorlister, höjd 12, längd 30 cm.
Skrin med intarsiadekor, spegel invändigt, längd 24.
Skrin med dekorinläggningar, märkt "Sorrento" längd 14 cm.
Skrin i täljsten med genombrutet lock, Kina, längd 11 cm.
Varierande slitage, förekomst av smärre sprickor och märken.