244367. BORD med stenskiva, 1900-tal.
Lös stenskiva.
Diameter ca 48 cm. Höjd ca 77 cm.
Slitage, sprickor, avslag, retuscher, lagningar på fot
Avslag och repor på skiva. Övre del där skiva vilar i behov av justering/renovering (något lös).