2442913. DIETRICH HERMANN GRUNEWALD (1916-2003). Komposition med hästar och ryttare, serigrafi, EA upplaga, signerad.
Dagmått ca 54x88 cm
Historik:Konstnären hade tyskfödda föräldrar men föddes själv i Sverige. Efter flytt till USA tog konstnären namnet Bill Dietrich.
Obetydligt slitage, ej examinerad ur ram.