Waldemar Schlichting (1896-1970), målning, marinmålning, olja på duk. Illustration av ett fartyg med två segel på öppet vatten framför en lätt molnig blå himmel, signerad längst ner till vänster, 28.5x37.5cm (43.5x54cm).