MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
243202. MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Räfflade dörrar, fleuroner, avsmalnade ben med kannelyrer, pärlstav runt krön, skuren dekor på krönet. Hyll- och lådinredning. Höjd 185, längd 114,m bredd 46 cm.
Visst slitage, en fleuron på v skåpsdörr lös, fleuroner med färgbortfall, smärre skavmärken.