MATSALSSKÅP, Axel Einar Hjorth, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.

243136. MATSALSSKÅP, Axel Einar Hjorth, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.

Betsad björk. Över och underskåp med dörrar. Tassfötter. Spår efter skyltmärkning på en av skåpets luckor.
Ca. längd 122, bredd 48, höjd 163 cm.

Jämför detta skåp med de snarlika modellerna "Roma" och "Florens" som Hjorth formgav för Nordiska Kompaniet under sent 1920-tal.

Bruksslitage. En kortsida med några repor.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 5 122