Antikvitetsaffären Nytorget 37. Stockholm.
Signerad och numrerad 204/300 ex. 63x44 cm
Mona Johansson 1924-2010. Bildkonstnärinna och grafiker från Göteborg. Studerade vid Hovedskous målarskola 1946-1949. Hon är representerad vid bla Moderna museet, Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum, Hallands kulturhistoriska museum. 1991 tog hon emot Varbergs hedersplakett.
Mindre ytslitage.
Mindre ytslitage.