OTMAR ALT. ROSENTHAL. (80-42).

2431074. OTMAR ALT. ROSENTHAL. (80-42).

uppsättning vaser (2-del). 1979/80. Porslin, färgglaserad. 22,5 cm x 11 cm En begränsad upplaga av 166/500. Vas i begränsad upplaga inskriven i svart på botten: företagsnamn Rosenthal studio line TYSKLAND producerad i jubileumsåret VIII 1970 - VII 1980 begränsad konstserie (grå på svart). Signerad, numrerad och inskriven i grönt på sidan: Otmar Alt 500/166 Rosenthal Limited Art Series. Andra vasen på botten inskriven: Rosenthal studio line GERMANY företagsmärke.

Bra skick Delvis mindre vattenfläckar på inomhusgolv.

Tema

DESIGN from BAUHAUS to SPACE AGE VI

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Art and Design Auctions
Antal besök: 779