2431074. OTMAR ALT. ROSENTHAL. (80-42).
uppsättning vaser (2-del). 1979/80. Porslin, färgglaserad. 22,5 cm x 11 cm En begränsad upplaga av 166/500. Vas i begränsad upplaga inskriven i svart på botten: företagsnamn Rosenthal studio line TYSKLAND producerad i jubileumsåret VIII 1970 - VII 1980 begränsad konstserie (grå på svart). Signerad, numrerad och inskriven i grönt på sidan: Otmar Alt 500/166 Rosenthal Limited Art Series. Andra vasen på botten inskriven: Rosenthal studio line GERMANY företagsmärke.
Bra skick Delvis mindre vattenfläckar på inomhusgolv.