243062. KAFFEKANNA, KANNA samt BREVSTÄLL, 3 delar, mässing, bl.a. Gottfrid Karlsson, Eskilstuna. 1900-tal.
Kaffekanna, höjd 19 cm.
Kanna, höjd 14 cm.
Brevställ, höjd 19 cm.
Bruksslitage, brevställ med lödning under fötterna. Kannan med något skev bas.