BIOGRAFI ÖVER RIKSARKIVETS FÖRESTÅNDARE ERIK PALMSKIÖLD 1707.

2428228. BIOGRAFI ÖVER RIKSARKIVETS FÖRESTÅNDARE ERIK PALMSKIÖLD 1707.

Palmskiöld, Erix/ Thun Joseph. Imago politici christiani in vita nobilis & generosi viri, Erici Palmskiöldii, s. r. m.tis in archivo regni quondam secretarii fidelissimi, qui sexto & quinquagesimo muneris publici, trigesimo quinto secretariatus regii, septuagesimo verò octavo ætatis anno, ex hac mortalitate ad c?lestem patriam d. 4. junii, MDC XXCVI migravit, expressa; In qua non pauca ad historiam archivi regii, nonulla etiam ad rem literariam Suecicam pertinentia, cognitu fortassis non indigna nec injucunda ex occasione inspersa: â Josepho Thun. Literis Olai Enæi, Holmiae (Stockholm), 1707. 4:o.i ett nära samtida halvfranskt band med förgylld ryggtext och marmorerade pärmar.( VIII),170 sid., (I) s. En helsides grav. vapensköld recto titelsidan. Bibliografisk ref. Warmholtz, 9567. Erik Palmskiöld (1608-1686) blev riksarkivsekreterare 1651, dvs arkivets föreståndare, och var den förste som systematiskt ordnade och registrerade beståndet. Biografien innehåller även en historik över Riksarkivet och dess arkivarier.
Exlibris: Tranemålasamlingen skänkt till Göteborgs stadsbibliotek.
Proveniens,. Leif Gothildius, Knislinge, (1939-2019).

Bandet skavt och med ryggförgyllningen nerskavd. De första bladen med renoveringar och vattenfläckar i övre marginalerna. De sista sidorna med fläck i yttre marginalerna upptill och en renovering i en marginal.

Tema

Bokauktion oktober

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Bokauktion oktober

Antal besök: 823