Svartmålad stomme med guldmålade ornament, ljust röd klädsel. 3 st karmstolar, bord samt karmsoffa. Bord, diameter 110, höjd 78 cm. Soffa, längd 180, djup 63, höjd 87cm.
Proveniens Upperuds herrgård.
Slitage, färbortfall. slitage på klädsel.
Proveniens Upperuds herrgård.