ACKERMANN, RUDOLF WERNER. Målning, ”Silvertistlar”.
2425786. ACKERMANN, RUDOLF WERNER. Målning, ”Silvertistlar”.
Ackermann, Rudolf Werner (Wuppertal 1908 - 1982 Düsseldorf. studerat vid Konsthantverkshögskolan i Wuppertal och AK Düsseldorf) - ”Silberdisteln”, olja på träfiberskiva, signerad ”Rudolf-Werner Ackermann” längst ner till höger, ca 53x43cm, inramad.