2425281. ELBAS, Hagström de Luxe, tidigt 1960-tal, troligen prototyp.
Svartlackerad. Serienr 500125. Längd 111 cm. Hagström axelrem samt specialtillverkat väggfäste medföljer.
Bruksslitage. Repor och märken. List har släppt längs kanterna. Ingen funktionsgaranti lämnas. En sträng defekt.