VÄGGUR, 2 st, gökur samt väggpendyl, rokokostil, 1900-tal.
242197. VÄGGUR, 2 st, gökur samt väggpendyl, rokokostil, 1900-tal.
Gökur, höjd exklusive pendel 34,5 cm
Väggpendyl, rokokostil, urtavla märkt John Holm, Stockholm, höjd 47 cm.
Gökur med slitage, repor, urtavla/visare med skador, krön löst, spricka på krön.
Väggpendyl med mindre färgbortfall, lagningar, dekorskada. Nyckel till pendyl finns.