NILS NILSSON (1901-1949). "Bruden" 1936. Olja på duk.

241925. NILS NILSSON (1901-1949). "Bruden" 1936. Olja på duk.

Monogramsignerad NN. 66 x 82 cm.

Proveniens
Forstmästare Sven Tarras, Göteborg. Därefter i arv inom familjen.

Utställningar
Göteborgs Konstmuseum, Nils Nilsson, 7 april - 27 maj 2001 Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 20 oktober- 25 november 2001, avbildad sid.32.

Litteratur
Konst i svenska hem, band 1, upptagen samt avbildad sid. 56 under samling 14: Forstmästare Sven Tarras, Daltorpsgatan 21, Göteborg.
Werner, Jeff; Nils Nilsson, Göteborg 1997, omnämnd samt avbildad sid.199, bild 91.

Smärre färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens

Utställningar

Litteratur

Smärre färgbortfall.

Antal besök: 6 045