Monogramsignerad NN. 66 x 82 cm.
Proveniens
Forstmästare Sven Tarras, Göteborg. Därefter i arv inom familjen.
Utställningar
Göteborgs Konstmuseum, Nils Nilsson, 7 april - 27 maj 2001 Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 20 oktober- 25 november 2001, avbildad sid.32.
Litteratur
Konst i svenska hem, band 1, upptagen samt avbildad sid. 56 under samling 14: Forstmästare Sven Tarras, Daltorpsgatan 21, Göteborg.
Werner, Jeff; Nils Nilsson, Göteborg 1997, omnämnd samt avbildad sid.199, bild 91.
Smärre färgbortfall.
Proveniens
Utställningar
Litteratur
Smärre färgbortfall.