Alnsmått, oktagonalt med mässingsbrickor märkta med Svensk aln 1715, Leidens, Amsterdamer, Brabands, Pariser, Engels Gard, Hamburger, Nuremberger, längd 96 cm.
Ett par höjdmått, svärtat trä med mässingsskodda avslut, längd 149 cm.
Måttstock, längd 130 cm.
Slitage, alnsmått med skada, repor, smärre anlöpningar.
Måttstock, längd 130 cm.