PARTI ORIENTALISKT porslin, 5 delar, bl a Fu Lu Shou-figurin (Fu) och lockurna.

241608. PARTI ORIENTALISKT porslin, 5 delar, bl a Fu Lu Shou-figurin (Fu) och lockurna.

1 figurin, Fu, man välsignar ett barn med lycka, höjd 22 cm, stämplad
1 bojan, höjd 11 cm
1 vas, höjd 13 cm
1 urna, höjd 5,5 cm, stämplad
1 lockurna, höjd 7 cm, stämplad
Fu Lu Shou betyder tecknen för de tre lyckliga stjärnorna eller attributen för ett bra liv enligt traditionella religiösa föreställningar under Ming-dynastin
Fu - lycka, Lu - framgång, Shou - långt liv.

Vas kantnagg
Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 bojan, höjd 11 cm
1 vas, höjd 13 cm
1 urna, höjd 5,5 cm, stämplad

Vas kantnagg
Bruksskick.

Antal besök: 1 453