1 figurin, Fu, man välsignar ett barn med lycka, höjd 22 cm, stämplad
1 bojan, höjd 11 cm
1 vas, höjd 13 cm
1 urna, höjd 5,5 cm, stämplad
1 lockurna, höjd 7 cm, stämplad
Fu Lu Shou betyder tecknen för de tre lyckliga stjärnorna eller attributen för ett bra liv enligt traditionella religiösa föreställningar under Ming-dynastin
Fu - lycka, Lu - framgång, Shou - långt liv.
Vas kantnagg
Bruksskick.
1 bojan, höjd 11 cm
1 vas, höjd 13 cm
1 urna, höjd 5,5 cm, stämplad
Vas kantnagg
Bruksskick.