BOKHYLLA i mahognyfaner, Firma Karl Andersson & Söner, Huskvarna, sent 1900-tal.
241397. BOKHYLLA i mahognyfaner, Firma Karl Andersson & Söner, Huskvarna, sent 1900-tal.
Bokhylla med tre hyllplan. Dörrar med ett bakomliggande hyllplan.
Beslag av mässing.
Höjd 203 cm.
Längd 80 cm.
Bredd 35 cm.
Etikettmärkt Karl Andersson & Söner, Husqvarna, Made in Sweden.
Bruksslitage.
Fanersläpp.
Upphängning till hyllplanen saknas.
Gråaktig missfärgning på vänster sida.
Beslag av mässing.
Höjd 203 cm.
Längd 80 cm.
Bredd 35 cm.
Bruksslitage.
Fanersläpp.