LYKTA, "Dodo", England, 1900-talets första hälft.

241215. LYKTA, "Dodo", England, 1900-talets första hälft.

Varningslykta, rödlackerad. Tre av sidorna med röda glas, dörr med bakomliggande fotogenlampa. Märkta med fladdermus samt med texten DODO BAT. Höjd ca 38 cm.

Slitage, repor, märken samt färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 2 411