KAIN TAPPER (1930-2004). Tassar.

2411886. KAIN TAPPER (1930-2004). Tassar.

Cain Tapper (1930-2004), Paws, 1996, bemålad trärelief, monogram och daterad längst ner till höger, 105 x 40 cm, i bemålad ovitrinram HxBxD ca. 107 x 41,7 x 6,5 cm

Den finska skulptören Tapper är känd för sitt råa träverk, som han arbetar med yxslag och ofta täcker med lerkritfärger eller svarta brännmärken. Hans reliefer, som det nuvarande stycket, trivs på träets spruckna struktur och spåren av bearbetning.

PROVENIENS: Privat samling Hamburg, inköpt direkt av konstnären 1999 efter att Tapper tilldelades Henrik Steffens-priset i Tyskland 1999.

Ramremsor gnuggas och med defekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 763