2411516. EN ARMÉ KLÄNNING SVÄRD.
Circa 1900/1920, det 84,5 cm dekorerade polerade stålbladet signerat Henry Wilkinson Pall Mall London, och numrerad 39593, med handskydd i polerat stål med fiskskinn grepp, innehöll i en läderbunden skida, tillsammans med en annan skida med nickelfäste. 103cm totalt.
Blad med lite ytrost, grepp med små förluster,
allmän ålder patinering och slitage, skida reparerad.