EN ARMÉ KLÄNNING SVÄRD.

EN ARMÉ KLÄNNING SVÄRD.
2411516. EN ARMÉ KLÄNNING SVÄRD.

Circa 1900/1920, det 84,5 cm dekorerade polerade stålbladet signerat Henry Wilkinson Pall Mall London, och numrerad 39593, med handskydd i polerat stål med fiskskinn grepp, innehöll i en läderbunden skida, tillsammans med en annan skida med nickelfäste. 103cm totalt.

Blad med lite ytrost, grepp med små förluster,
allmän ålder patinering och slitage, skida reparerad.

Gör en kostnadsfri värdering!

The Auction Hub
Antal besök: 533