9 x 4,5 cm, höjd 12 cm, signerad Gunnel Nyman, Th. Käppi, Riihimäen Lasi Oy -38.
Små nagg på kork och nedre hörn av flaskan.
Gunnel Nyman (1909–1948)
Modern Art & Design