Fat, märkt JM. diameter 30,5cm, fat, märkt NGN, Lund, 1700/1800 tal, ljusstake, Holmberg Borås 1805, höjd 19cm samt 1 par ljusstakar, Gustavianska, 1800 tal, höjd 13cm.
Bucklor, ljusstakar med mynningsskador.