2407237. KAROLINE KROISS (GEB. 1975). Då är det tyst.
Karoline Kroiss (f. 1975), Sedan är det fortfarande, olja på duk, 2022, signerad på baksidan, ca. 60 x 70 cm.
Karoline Kroiss studerade vid Konstuniversitetet i Berlin. Hennes verk kännetecknas av en omisskännlig mjuk och lugn atmosfär.
Den tysk-österrikiska konstnärens verk finns i många privata samlingar i Tyskland.