KAROLINE KROISS (GEB. 1975). Då är det tyst.

2407237. KAROLINE KROISS (GEB. 1975). Då är det tyst.

Karoline Kroiss (f. 1975), Sedan är det fortfarande, olja på duk, 2022, signerad på baksidan, ca. 60 x 70 cm.

Karoline Kroiss studerade vid Konstuniversitetet i Berlin. Hennes verk kännetecknas av en omisskännlig mjuk och lugn atmosfär.
Den tysk-österrikiska konstnärens verk finns i många privata samlingar i Tyskland.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 978