Schöffel, femradigt halsband med pärlkant, med lås av 750 gult guld, l.42cm, b.17.3mm, stämplat på spännet och märkt med tillverkarens namn, legering testad, vikt: 36,1 g.
Tecken på slitage som står i proportion till åldern.