DIETER RAMS. Vitsoe & Zapf, hög rygg stol modell 620 (78-2).

2401093. DIETER RAMS. Vitsoe & Zapf, hög rygg stol modell 620 (78-2).

Modell 620 hög rygg stol. Design 1962. Vitlackerade glasfiberskal, kuddar fyllda med dunkuddar och brunt läderfodral. H. 89, B. 87, D. 83 cm.

Åldersanpassat tillstånd med tecken på slitage på lädret. En söm öppnas på framkanten av sittdynan, ryggkuddar med sidospår, armstödets läder är något skadat. Små repor på baksidan.

Tema

DESIGN from BAUHAUS to SPACE AGE III

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Art and Design Auctions
Antal besök: 681