240020. MATSERVIS, 76 delar, porslin, "Drott", Eugen Trost, Gefle Upsala Ekeby, 1900-tal.
5 djupa tallrikar, diameter 17 cm.
9 djupa tallrikar, ,diameter 20,5 cm.
18 assietter, diameter 18,5 cm.
11 förrättstallrik, diameter 20 cm.
1 kanna, höjd 15 cm.
1 såssnipa, 8,5 cm.
3 uppläggningsfat, längd 23 - 28 cm.
1 skålfat, längd 23,5 cm.
17 tallrikar, diameter 24 cm.
10 djupa tallrikar, diameter 24 cm.
Bruksslitage, smärre kantslitage på några tallrikar diameter 24. Viss krackelyr.